Dla Pacjenta

Higiena i profilaktyka jamy ustnej – czyli jak dbać o zęby i nie tylko.

Czy higiena i profilaktyka jamy ustnej jest ważna?

Artsmile stomatologia - higiena jamy ustnej

Odpowiednia higiena jamy ustnej spowalnia rozwój próchnicy i chorób dziąseł. W przypadku, gdy płytka nazębna jest przez dłuższy czas osadzona na zębach, dochodzi do jej mineralizacji i powstaje kamień nazębny. Powoduje on nie tylko zapalenie i niszczenie dziąseł, ale także proces zanikania kości utrzymującej ząb, który, nieleczony odpowiednie wcześnie, grozi nawet utratą zębów.

Co to jest płytka nazębna i kamień nazębny?

Krwawienie z dziąseł - Artsmile -stomatologia, implanty, estetyka

Płytka nazębna to lepka, niewidoczna warstwa zawierająca miliony bakterii. Tylko profesjonalne czyszczenie może usunąć płytkę nazębną. W przeciwnym wypadku żywe bakterie pozostawione w ustach będą się dalej rozwijać. To, w połączeniu z resztkami jedzenia i śliną, wytwarza toksyny, które mogą powodować próchnicę i stan zapalny dziąseł. Zapalenie dziąseł to pierwszy etap choroby przyzębia. Nieleczony może przerodzić się w stan zwany zapaleniem przyzębia.

Kiedy płytka nazębna nie zostanie usunięta, zamienia się w twardszą substancję zwaną kamieniem nazębnym. Jest on trudniejszy do usunięcia niż płytka nazębna i prowadzi do ubytków. Kiedy płytka nazębna i kamień nazębny tworzą się powyżej i poniżej linii dziąseł, należy je usunąć za pomocą narzędzi dentystycznych, zanim spowodują poważne problemy z dziąsłami, zębami i kośćmi.

Co to jest skaling i jak często należy go wykonywać?

Czyszczenie zębów - Artsmile Łódź - stomatologia, higiena jamy ustnej

Skaling to profesjonalny zabieg oczyszczania zębów wykonywany aby pozbyć się nagromadzenia płytki nazębnej, do której nie dociera regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Niezależnie od tego, jak sumiennie podchodzisz do domowej pielęgnacji jamy ustnej, regularne, profesjonalne oczyszczenie dentystyczne jest konieczne, aby zatrzymać próchnicę i postęp choroby dziąseł. Standardem jest wykonanie takiego zabiegu co 6 miesięcy.

Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy

Można wyróżnić dwa główne rodzaje skalingu zębów: naddziąsłowy i poddziąsłowy. Skaling naddziąsłowy to zabieg oczyszczania zębów z osadu i złogów. Natomiast, skaling poddziąsłowypolega na usunięciu osadu występującego poniżej linii dziąsła, często przy korzeniu zęba.

Oba rodzaje zabiegu wykonywane są zazwyczaj przy użyciu metody ultradźwiękowej. Lekarz stomatolog lub profesjonalna higienistka stosuje specjalne urządzenie, które za pomocą ultradźwięków oraz wody oddzielają osad od powierzchni zębów.

Czynniki sprzyjające ponadprzeciętnym gromadzeniu się kamienia nazębnego:

 • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
 • nadużywanie kawy i herbaty,
 • palenie tytoniu,
 • dieta bogata w nabiał,
 • predyspozycje genetyczne,
 • nieprawidłowo wykonane wypełnienie.

Piaskowanie – co to za zabieg i kiedy go wykonywać?

Artsmile Łódź - stomatologia, estetyka, implanty. Higiena jamy ustnej

Zgodnie z powszechną opinią lekarzy stomatologów, po zakończonym skalingu powinno zostać wykonane piaskowanie. Piaskowanie to zabieg higienizacyjny  wykonywany przy użyciu piaskarki, narzędzia, które pod wysokim ciśnieniem tworzy mieszaninę wody, powietrza z dodatkiem drobin czyszczących. Wpływa korzystanie na stan zębów zarówno pod względem zdrowotnym, jak  i wizualnym. Główne zalety piaskowania:

 • zwiększenie efektu usunięcia złogów kamienia nazębnego i osadów,
 • oczyszczenie zębów z osadów z kawy i herbaty,
 • usunięcie naturalnego przebarwienia
 • wygładzenie zębów.

Jak często wymagana jest profilaktyka stomatologiczna?

Jak długo należy myć zęby?

Jeśli praktykujesz doskonałą higienę jamy ustnej w domu, profesjonalne czyszczenie zębów jest wymagane tylko dwa razy w roku. W rzeczywistości, w niektórych przypadkach, dla osób o wyjątkowym stanie zdrowia zębów, możesz nawet odwiedzać je co dziewięć miesięcy. Jeśli jednak masz objawy choroby dziąseł, zaleca się czyszczenie co trzy do czterech miesięcy. Jest to konieczne, aby uniknąć progresji do poważnych problemów, w tym utraty zębów. Jeśli pojawi się paradontoza, nie da się jej całkowicie cofnąć. Skuteczny plan czyszczenia pomoże zatrzymać postęp choroby dziąseł i jej szkodliwe skutki.

Jakie są korzyści z profesjonalnej higienizacji?

Regularna higienizacja ma wiele zalet, w tym:

 • usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego,
 • lśniące, gładkie, bielsze zęby,
 • świeższy oddech,
 • usunięcie plam i przebarwień zębów,
 • możliwość wczesnego wykrycia poważniejszych chorób zębów i jamy ustnej.

Profesjonalna higienizacja to również początkowa faza procesu leczniczego. Dokładna diagnostyka i prawidłowo wdrożone leczenie, nie jest możliwe, bez wcześniejszego oczyszczenia powierzchni zębów.

Higiena jamy ustnej

Jak dbać o higienę przyzębia?

Zachowanie prawidłowiej higieny jamy ustanej jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Prawidłowa higiena to najważniejszy oręż w Twoim ręku i nieodzownym elementem skutecznego leczenia.

Paradontoza zaczyna się niewinnie. Podczas mycia zębów zauważasz niewielkie krwawienie opuchliznę i zaczerwienienie dziąseł? Ich przyczyną są bakterie. Gromadzą się na zębach, tworząc płytkę nazębną.

Płytka nazębna zaczyna się tworzyć już w kilka minut po umyciu zębów i początkowo zbudowana jest z substancji pochodzenia ślinowego. W ciągu krótkiego czasu zostaje ona zasiedlona przez bakterie, stając się spoistą masą o żółtawej barwie. Jeśli w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej płytka pozostaje na zębach 2-3 dni szybko twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Najpierw powstaje on przy krawędziach dziąseł. Potem, gdy go przybywa, dziąsła cofają się stopniowo odsłaniając szyjki zębów, które stają się wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy . Gdy kamień wciska się pod dziąsła zaczynają one odstawać od zębów. W ten sposób powstają kieszonki idealne miejsce dla dalszego rozwoju bakterii. Mogą one wywołać stany zapalne ozębnej (włókien utrzymujących zęby w zębodołach), w wyniku których zęby zaczynają się ruszać. Wypadają same lub trzeba je usunąć by zahamować postępy choroby.

Niektórzy twierdzą, że paradontozę dziedziczymy po przodkach i dlatego nie można z nią skutecznie walczyć.

To nieprawda !!

Geny odpowiadają tylko za skłonność do chorób dziąseł. Reszta zależy od nas samych. Najczęstszą przyczyną paradontozy jest bowiem zła higieny jamy ustnej.

Spis treści

Dziękujemy za to, że jesteś z nami!

artsmile_implant_stomatolog_dentysta_lodz

Adres:

ul. Zgierska 244

91-495 Łódź

Godziny przyjęć:

9.00-18.00

Pon-Pt