Dla Pacjenta

Implanty zębowe

Implanty są obecnie najnowocześniejszą i najdoskonalszą metodą uzupełnienia braków w naturalnym uzębieniu. Implanty zębowe to niewielkie, tytanowe części stanowiące wysoce zaawansowane technicznie sztuczne korzenie zębowe, które po wprowadzeniu do kości, stają się elementem szczęki. Z uwagi na wysoką biokompatybilność, zgodność z organizmem ludzkim, implanty zębowe są trwałe i pewne, jak naturalny korzeń. Zapewniają  również stabilną podstawę dla dalszego leczenia protetycznego np. wprowadzenie pojedynczych koron zębowych czy większych mostów lub protez zębowych.

Zęby osadzone na implantach trudno odróżnić od „własnych”. Dodatkowo dają pacjentom naturalne odczucie. Dzięki temu zwiększa się poczucie komfortu, ponieważ znika problem ruszającej się protezy i nie ma potrzeby uszkadzania zębów sąsiednich, jak w przypadku wykonania klasycznego mostu. Ponadto, implanty zębowe zapobiegają procesowi zaniku kości. Dzieje się tak ponieważ siła żucia przenoszone są na kość w bardzo zbliżony sposób do naturalnych zębów.

artsmile_implant_stomatolog_dentysta_lodz

Jak implanty mogą zmienić Twoje życie

Każdy może stracić ząb. Często wystarcza kilka sekund: chwila nieuwagi i ząb znika, tak po prostu. Kontuzja podczas uprawiania sportu, nieszczęśliwy wypadek, wieloletnia próchnica, zapalenie przyzębia czy najzwyklejszy pech mogą pozostawić braki zębowe na każdym etapie życia. Szok, ale już nigdy więcej wielka tragedia. Implanty rozwiązują problem w sposób naturalny i niewidoczny. Rozwiązania wykorzystujące półśrodki w postaci zasłaniania i maskowania ubytków, czy stosowanie wymiennych protez zębowych nie są konieczne. Nowoczesnym i najlepszym rozwiązaniem problemów są implanty zębowe. Specjaliści z kliniki stomatologicznej ArtSmile od lat korzystają z implantów  renomowanych producentów jak, np.: EUROTEKNIKA . Są to produkty najwyższej jakości. i stosuje się je na całym świecie.

Stosowane u nas implanty umożliwiają zastosowanie bezpiecznego i indywidualnie dobranego rozwiązania dla Pacjentów w każdym wieku i w każdej sytuacji. Poczuj bezpieczeństwo oraz nową jakość życia z implantami. (opcjonalne: Zadbaj o siebie, spraw sobie  doskonały, piękny uśmiech i zacznij z powrotem cieszyć się życiem w pełni.)

Implanty zębowe a ubytek zęba

Utrata zęba i powstały ubytek to zdecydowanie negatywny stan dla naszego organizmu. Z  punktu widzenia fizjologii, biomechaniki i estetyki, najlepszym rozwiązaniem zaistniałego problemu będzie natychmiastowa odbudowa braku.  Odkładanie zabiegu na później niesie za sobą szereg zagrożeń:

 • zanik kości (atrofia) w miejscu ubytku na skutek braku obciążenia tkanek,
 • rozchwianie i zmiana położenia sąsiednich zębów,
 • zaburzenia zwarcia zębów górnych i dolnych (okluzji),
 •  zaburzenia funkcji mowy i żucia,
 • pogorszenie estetyki zębów, uśmiechu i rysów twarzy,
 • gorsze samopoczucie, utrata pewności siebie.

Powyższe konsekwencje mogą zaistnieć niezależnie od wielkości ubytków zębowych.

Implanty zębowe – przygotowanie do leczenia

Artsmile - stomatologia i implantologia Łódź - implanty zębowe, implanty stomatologiczne

Konsultacja implantologiczna

Pierwszym krokiem w planowaniu leczenia jest konsultacja z lekarzem stomatologiem, podczas której przeprowadzi on wywiad z pacjentem dotyczącym ogólnego stanu zdrowia, dokona oceny stanu jamy ustnej oraz wykona badania obrazowe (CTCB).  Na tym etapie weryfikowany jest stan zdrowia i jamy ustnej pacjenta w celu wykrycia przeciwwskazań do zabiegu.  Badania jamy ustnej obejmuje ocenę:

 • zębów z uwzględnieniem ich pozycji, przesunięć, stłoczeń, ruchomości, próchnicy, płytki nazębnej i kamienia,
 • dziąseł (krwawienie, kieszonki patologiczne, predyspozycje paradontologiczne),
 • obszarów bezzębnych,
 • tkanek miękkich (ruchomość i właściwości błony śluzowej).

Istotne, aby w trakcie wywiadu poinformować lekarza o aktualnych i przebytych chorobach (cukrzyca, nowotwór, osteoporoza, paradontoza), stosowanych lekach oraz ciąży. Wspomniane choroby zaliczają się do przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Wywiad powinien również obejmować informację o paleniu tytoniu. Regularne palenie papierosów istotnie osłabia zdolności regeneracyjne tkanek miękkich, co ma wpływ na zmniejszone szanse na powodzenie leczenia implantologicznego, w porównaniu do osób niepalących. Pacjent również powinien poinformować lekarza czy choruje na choroby serca, płuc, wątroby, nerek, tarczycy czy zaburzenia krzepnięcia. Przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego konieczne jest także zadbanie o stan jamy ustnej – wyleczenie próchnicy, usunięcie kamienia nazębnego. Podczas konsultacji implantologicznej lekarz decyduje też czy jest potrzebne dodatkowe przygotowanie pacjenta.

Diagnostyka – badanie obrazowe CTCB

Implanty zębowe - zapraszamy do Artsmile Łódź

Pozycja implantu, czyli jego prawidłowe umiejscowienie w kości, jest głównym czynnikiem długotrwałego sukcesu zabiegu implantologicznego. Przez sukces rozumiemy doskonałą funkcjonalność i nieskazitelną estetykę. W klinice stomatologicznej ArtSmile wiemy, że prawidłowa diagnoza jest fundamentem odpowiedniego leczenia. Przy planowaniu leczenia wykorzystujemy stożkową tomografię komputerową (CTCB), aby jak najprecyzyjniej zaplanować miejsce wprowadzania implantów.

CTCB jest precyzyjnym narzędziem diagnostycznym, umożliwiającym odpowiednie planowanie zabiegu implantologicznego. Zwiększa bezpieczeństwo , podnosi zaufanie i poczucie komfortu Pacjentów. Dzięki badaniu uzyskujemy trójwymiarowy obraz 3D, który umożliwia natychmiastową i szczegółową analizę struktur anatomicznych szczęki, dając możliwość m. in. dokładnego pomiaru grubości kości i precyzyjnego zaplanowania lokalizacji implantów.  Jeśli zanik tkanki kostnej jest zbyt duży, wprowadzenie implantu może okazać się niemożliwe lub konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu odbudowy tkanki kostnej.

Dwufazowe leczenie implantologiczne: chirurgiczne i protetyczne

Implant stomatologiczny - Implanty zębowe

Faza pierwsza – leczenie chirurgiczne

W pierwszym etapie leczenia w tkankę kostną szczęki wprowadza się implant z łącznikiem protetycznym. Procedura odbywa się bezboleśnie poprzez zastosowanie znieczulenia miejscowego. Lekarz implantolog przygotowuje miejsce do wprowadzenia implantu przy użyciu nowoczesnego systemu implantologicznego. W powstały otwór wkręca się implant.

Implanty – Podział ze względu na ilość etapów zabiegu

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rokowań oraz innych czynników są dostępne dwa podejścia:

 • jednoetapowe – wykonuje się tylko jeden zabieg. Śruba po wszczepieniu obciążana jest koroną;
 • dwuetapowe – pierwszy etap to zaimplantowanie śruby, drugi etap po okresie gojenia (4-6 miesięcy) – nałożenie odbudowy protetycznej.

Podczas implantacji jednoetapowej implant wkręca się wraz z łącznikiem wystającym ponad dziąsło. Po zagojeniu możliwe jest od razu przejście do części protetycznej leczenia.

W ekstrakcji dwuetapowej rana po zabiegu zaszywa się ranę, przez co łącznik nie wystaje ponad dziąsło. Po odpowiednim zagojeniu, zębodół z implantem zostaje znów otwarty, by można było zamocować łącznik. Część protetyczna jest w tym rodzaju leczenia dopiero etapem trzecim.

Po zabiegu pacjent otrzymuje od chirurga zalecenia dotyczące rekonwalescenci. Są one zbieżne z postępowaniem po innych zabiegach chirurgicznych np. po usunięciu zęba.

Bez względu na rodzaj implantacji, po zabiegu rozpoczyna się okres gojenia – osteointegracji, który w zależności od indywidualnych predyspozycji do gojenia pacjenta i lokalizacji implantu trwa od około 2 do 6 miesięcy. Na okres gojenia dla pacjenta może zostać wykonana proteza tymczasowa, nie jest więc konieczne by pacjent miał widoczne braki zębowe. W czasie gojenia pacjent pojawia się na wizytach kontrolnych zgodnie z terminami wyznaczonymi przez lekarza prowadzącego leczenie implantologiczne. Gdy lekarz prowadzący część chirurgiczną leczenia uzna, że rana została zagojona, Pacjent jest kierowany na kolejny etap – leczenie protetyczne.

Implanty stomatologiczne - Implanty zębowe

Faza druga – leczenie protetyczne (implanty zębowe)

W zależności od powodu rozpoczęcia leczenia implantologicznego, lekarz stomatolog wykonuje /zleca odpowiednią pracę protetyczną technikowi dentystycznemu, mającą uzupełnić braki zębowe pacjenta. Może to być pojedyncza korona porcelanowa, most lub proteza całkowita osadzona na implantach. Czas leczenie protetycznego zależy od stopnia zaawansowania pracy protetycznej

Jak wygląda proces wprowadzenia implantu?

Po precyzyjnym zaplanowaniu leczenia implantologicznego nowe korzenie zębowe są zazwyczaj umieszczane w szczęce podczas pojedynczego zabiegu. Zabieg trwa od 30 do 90 minut, w zależności od ilości wprowadzanych implantów. W celu poprawienia komfortu pacjenta w trakcie leczenia, stosujemy tymczasową protezę uzupełniającą brak zębowy podczas fazy gojenia która trwa od 3 do 6 miesięcy. Docelowe korony lub most są mocowane na stałe na  po zakończonym okresie gojenia.

W miejscu, gdzie w szczęce występował naturalny ząb lekarz umieszcza niewielki, wysoce zaawansowany technicznie korzeń. Zwykle nie zajmuje to więcej czasu niż standardowe leczenie. Tymczasowa odbudowa protetyczna uzupełnia brakujący ząb na czas gojenia. Potem na stałe zamocowana zostanie docelowa korona zębowa. Wraz z nowym korzeniem jest ona  umocowana w szczęce w sposób solidny i trwały, dając identyczne odczucie jak Twoje naturalne zęby.

Spis treści

Dziękujemy za to, że jesteś z nami!

artsmile_implant_stomatolog_dentysta_lodz

Adres:

ul. Zgierska 244

91-495 Łódź

Godziny przyjęć:

9.00-18.00

Pon-Pt