Dla Pacjenta

W jaki sposób uzupełnić braki zębowe?

Rozwiązania protetyczne – sposoby uzupełniania braków zębowych

Wypadek podczas uprawiania sportu lub upadek mogą pozostawić braki w uzębieniu każdego dnia. Każdy może stracić ząb. Często wystarcza kilka sekund: uprawiasz sport i ząb znika, tak po prostu. Życie pozostawia ślady również na naszych zębach na każdym jego etapie. Nie tylko nieszczęśliwe wypadki, ale również choroby i zaniedbania jamy ustnej jak np. próchnica czy zapalenie przyzębia w ciągu wielu lat mogą spowodować utratę znacznej ilości zębów. Są to stresujące sytuacje. Jednak zasłanianie i maskowanie tych ubytków czy wymienne protezy zębowe nie są już konieczne.

Liczne braki w uzębieniu mają szereg negatywnych skutków:

  • pogorszenie estetyki uśmiechu,
  • zaburzenia prawidłowych proporcji twarzy,
  • utrudnienia poprawnej artykulacji,
  • ograniczenie funkcji żucia pokarmów,
  • problemy z układem pokarmowym,
  • bóle głowy,
  • atrofia (zanik) kostna w miejscu ubytku,
  • zaburzenia okluzji (zwarcia),
  • ruchomość zębów sąsiednich.

Wszystkie wspomniane wyżej konsekwencje skutkują obniżeniem komfortu życia. W niniejszym wpisie przedstawimy dostępne rozwiązania uzupełnień braków zębowych. Przyjrzymy się rozwiązaniom tradycyjnym: klasycznym mostom, ruchomym protezom częściowym, a także nowoczesnej metodzie: implantom zębowym .

Tradycyjne rozwiązanie protetyczne – klasyczny most

Protezy zębowe - Artsmile Łódź - Jak uzupełnić braki zębowe
źródło: https://oakcliffdentalcenter.com/service/crown-bridges/

Most mocowany na stałe to jeden ze sposobów uzupełnienia braku zębowego. Jednakże, to rozwiązanie wymaga wykorzystania zębów będących w sąsiedztwie braku zębowego w celu utrzymania mostu. Stanowią one podstawę i mocowanie dla koron filarowych mostu. Wymaga to jednak szlifowania zdrowych zębów sąsiadujących z brakiem zębowym.

W przypadku, gdy zęby sąsiednie są całkowicie zdrowe, to rozwiązanie niestety naruszy ich zdrową strukturę. Proces szlifowania oznacza nieodwracalną utratę ochronnej warstwy szkliwa i zęby stają się bardziej obciążone. W wielu przypadkach skraca to ich średnią długość życia. Most opiera się koronami na zębach filarowych, a brakujący ząb odbudowany jest tzw. przęsłem mostu. Jest on wystarczająco blisko dziąsła i kości, aby wyglądał jak naturalny ząb. Jednakże, nie obciąża on kości szczęki tak jak w przypadku zęba naturalnego. Z tego powodu po jakimś czasie kość ulega zanikowi (atrofii), podobnie jak mięsień, który stopniowo zanika, gdy nie jest używany. To właśnie dlatego elementy mostu są często wyraźnie widoczne kiedy ludzie śmieją się lub rozmawiają.

Tradycyjne rozwiązanie protetyczne – ruchoma proteza częściowa

Proteza częściowa - Artsmile Łódź - estetyka
źródło: https://dentistinsparta.com/services/removable-dentures-partials-sparta-nc

Czasami zdarza się, że brak zębów występuje w odcinku bocznym. Dentysta może zaproponować wtedy ruchomą protezę częściową o ile nie ma ograniczeń własnymi zębami.

Podobnie może być w przypadku, gdy przestrzeń po brakujących zębach będzie zbyt duża dla klasycznego mostu. Prosta, ruchoma proteza częściowa utrzymuje się na zębach własnych za pomocą metalowych klamer. Metalowe klamry oraz tworzywo akrylowe protezy podpierają się także na dziąsłach i kości, jednak klamry mogą po pewnym czasie zniszczyć utrzymujący je ząb. Wysokiej jakości protezy częściowe można również przymocować do naturalnych zębów za pomocą specjalnych zamków i zatrzasków. 

Oznacza to jednak, iż zęby będzie trzeba oszlifować i zaopatrzyć koronami podobnie jak w moście klasycznym. To rozwiązanie może nieść ze sobą zagrożenie, ponieważ po pewnym czasie metalowe klamry mogą spowodować przeciążenie zębów, na których są one zamocowane. Może to skutkować utratą kolejnych zębów. Efektem będzie dyskomfort pacjenta i ponowne narażenie go na koszty. Alternatywą dla brakującego zęba są implanty. Jest to skuteczniejsze rozwiązanie  niż wspomniane mosty czy protezy częściowo ruchome, a przede wszystkim atrakcyjniejsze cenowo w relacji do uzyskanych korzyści oraz alternatywnych możliwości.

Nowoczesne rozwiązanie protetyczne – implanty zębowe

Implanty zębowe - nowoczesne rozwiązania protetyczne - Artsmile Łódź

Wszystkie powyższe rozwiązania protetyczne nie są konieczne, gdy zdecydujesz się na implanty. Niewielkie tytanowe śruby są sztucznymi korzeniami, które w sposób niewidoczny i bezpieczny podpierają nowe korony. Nie trzeba szlifować zdrowych zębów i pokrywać ich koronami, ani też martwić się o klamry. Nowe zęby oparte na implantach trudno odróżnić od naturalnych, z taką samą funkcjonalnością. Higiena i profilaktyka nowych zębów również odbywa się w identyczny sposób jak naturalnych. Nie trzeba obawiać się ich przesunięcia w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu.

Implant zachowuje również naturalny kształt kości szczęki. Imituje on anatomię naturalnych korzeni zębowych. Dzięki temu kość oraz dziąsło są prawidłowo obciążone i ukształtowane. 

Pojedyncze implanty zębowe są wyjątkowo eleganckim rozwiązaniem. Niezależnie od tego czy w łuku zębowym brakuje jednego czy kilku zębów: każdy ząb zastępuje się indywidualnie, przywracając oryginalny stan uzębienia. Jeśli w łuku brakuje trzech lub więcej zębów, można zdecydować o założeniu mostu zamocowanego na implantach. W tym przypadku nowe korony filarowe łączy się ze sobą przęsłem. W zależności od wielkości braku, podpiera się je na stabilnej i bezpiecznej bazie złożonej z dwóch lub większej liczby implantów.

Implanty w przypadku bezzębnej szczęki – proteza całkowita

Proteza całościowa - Artsmile Łódź - estetyka i implanty

Różne czynniki i zdarzenia mogą wpływać na stan całkowitego braku zębów. Z implantami znów będziesz mógł się uśmiechać. Wystarczy zaledwie od dwóch do czterech nowych korzeni, aby zapewnić stabilne utrzymanie dla protezy całkowitej. Most całkowity (uzupełnienie nieruchome) można mocować już na sześciu implantach. Takie rozwiązanie jest w stanie zapewnić wysokie poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Most zbudowany jest na stabilnym fundamencie, dlatego daje to gwarancję, że nic nie ulegnie poluzowaniu.

Proteza całkowita – jak działa?

Całkowitą proteza zębową mocuje się do implantów za pomocą specjalnego systemu zaczepów. Składa się on z dwóch elementów. Jedna część jest na stałe przymocowany do implantu, jego odpowiednik jest częścią protezy. Elementy zatrzaskują się ze sobą. Sprawia to, że proteza mocowana jest bardzo solidnie. Gdy istnieje konieczność czyszczenia protezy można ją w bardzo prosty sposób zarówno zdjąć, jak i założyć z powrotem. Jeśli chcesz, aby uzupełnienie przymocować do implantów na stałe – musi to być most. Do wykonania takiej pracy w szczęce, potrzeba co najmniej sześciu implantów. Gwarantuje to stabilne zamocowanie mostu, a proteza akrylowa nie jest już potrzebna

Proteza całkowita – przebieg procesu leczenia

Po dokładnym zaplanowaniu, nowe korzenie zębowe są zazwyczaj umieszczane w szczęce podczas jednego zabiegu. Po zakończeniu procesu gojenia są one całkowicie połączone z kością i stają się integralną częścią szczęki. Oznacza to, że po stosunkowo krótkim czasie, elementy które utrzymują protezę całkowitą czy nowy most, mogą zostać zamocowane na miejscu podczas kolejnej wizyty. Często istnieje również możliwość przymocowania protezy do nowych korzeni podczas tego samego zabiegu, kiedy implanty są umieszczane w szczęce. Takie rozwiązanie oznacza oszczędność czasu, zwiększoną wygodą oraz uzyskanie szybszego efektu końcowego. Pacjent pojawia się na umówioną wizytę, a kilka godzin później opuszcza klinikę z nowymi, pięknymi zębami.

Proteza całkowita – czy nie jest za późno?

Implanty czy proteza? - Artsmile Łódź - estetyka i implanty

Z trzecim kompletem zębów opartych na implantach można w naturalny sposób jeść, rozmawiać, śmiać się, jakbyś miał swoje naturalne zęby. Implanty zapewniają perfekcyjną, naturalną ochronę, co nie jest możliwe w przypadku klasycznej protetyki. Nawet, gdy pacjent nadal posiada naturalne zęby, często są one nieodpowiednie, jako fundament  do trwałego i stabilnego zamocowania protezy całkowitej. Jest ona oparta jedynie na dziąsłach oraz kościach szczęki. W idealnym przypadku proteza umożliwia poprawne utrzymanie dzięki zassaniu się do błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Jednak ze względu na to, że kość szczękowa bez obciążenia po pewnym czasie ulega atrofii (zanikowi), podobnie jak nieużywany mięsień, efekt zassania z biegiem czasu staje się coraz słabszy, a proteza może ulec poluzowaniu. Wspomniane wyżej przykrości można uniknąć, jeśli zdecydujesz się na implanty. Sztuczne korzenie zębowe w bezpieczny sposób mocują protezę do szczęki i można to zrobić niezależnie od wieku pacjenta i niemalże w każdej sytuacji

Proteza całkowita – Czy mogę mieć implanty z cienką kością?

Lekarze specjaliści w klinice stomatologicznej ArtSmile,  mogą zachować ostatnie z Twoich naturalnych zębów i zintegrować je z protezą jako podpory. Jeżeli przez dłuższy czas nosiłeś protezę całkowitą, Twoja kość szczękowa może być zbyt cienka i zbyt wąska, żeby zaakceptować implanty. W takim przypadku dentysta lub chirurg specjalizujący się w implantologii może delikatnie rozbudować kościec szczęki. Dokonuje się tego przy pomocy kości z Twojego organizmu lub z użyciem naturalnych materiałów kościozastępczych. Jednodniowy zabieg może zostać przeprowadzony bez bólu i szybko zapomniany przez Pacjenta. Jakość życia zostaje ulepszona w sposób trwały. Przy właściwej ochronie oryginalne implanty EUROTEKNIKA mają wszelkie właściwości, aby trwać w postaci nowych korzeni zębowych do końca Twojego życia. Z nowymi implantami nie ukrywaj więcej swojego uśmiechu, ale aktywnie ciesz się życiem, bez uczucia wstydu czy strachu w obawie o swoje zęby.

Spis treści

Dziękujemy za to, że jesteś z nami!

artsmile_implant_stomatolog_dentysta_lodz

Adres:

ul. Zgierska 244

91-495 Łódź

Godziny przyjęć:

9.00-18.00

Pon-Pt