Dla Pacjenta

Licówki – uśmiech rodem z Hollywood

Czy zastanawiacie się czasem jak to możliwe, że prezenterzy telewizyjni, aktorzy i piosenkarze mają tak piękne, olśniewająco białe i równe zęby? Rzadko zdarza się, aby były to zęby w naturalnym wydaniu. Najczęściej są to tzw. licówki.

Dla kogo są przeznaczone?

Licówki są świetnym rozwiązaniem, pozwalającym ukryć defekty szkliwa np. przebarwienia będące niewrażliwe na tradycyjny proces wybielania. Warto podkreślić, że zmiana w estetyce uśmiechu przed i po założeniu licówek jest tak diametralna, że metoda ta popularna jest na całym świecie i często korzystają z niej również osoby publiczne.

Diastema, to potocznie nazywana przerwą między „jedynkami”. Jest możliwa do zniwelowania poprzez zamknięcie przestrzeni między zębami wraz z przywróceniem prawidłowych kontaktów zębowych przy użyciu licówek.

W przypadku kiedy tradycyjne wypełnienie kompozytowe jest niewystarczające można zastosować licówki (głównie do rekonstrukcji startych lub ukruszonych brzegów siecznych). Licówki to również rozsądna alternatywa dla koron protetycznych jeśli ząb nie jest poważnie uszkodzony. Założenie licówki nie wiążę się z tak intensywnym szlifowaniem zęba jak ma to miejsce w przypadku zwykłej korony. Szlifowanie zęba pod licówki obejmuje, zależnie od sytuacji Pacjenta, od 3% do 30% objętości zęba, w przypadku koron metalowo-ceramicznych jest to około 60%-70% objętości zęba.

Niektórzy pacjenci pragną by ich zęby były śnieżnobiałe i piękne, podczas gdy inni chcą mieć zęby które wyglądają naturalnie. Każdy z nas ma własną wizję wymarzonego uśmiechu. W klinice stomatologicznej ArtSmile naszym priorytetem jest zadowolenie Pacjentów z efektów leczenia.

Ważne, aby mieć na uwadze, że każdego Pacjenta charakteryzuje indywidualne środowisko w jamie ustnej i różne stan uzębienia co będzie rzutować na dostępne rozwiązania i złożoność leczenia.

Niemniej jednak prawidłowo zaprojektowane i wykonane licówki służą  latami

Licówki – jaki materiał wybrać?

Licówki wykonuje się z różnych materiałów. W znacznym stopniu definiuje to ich cenę. Wybór licówek powinniśmy dokonywać w oparciu o:

  • wiedzę w  jaki sposób pracują stawy i mięśnie żucia,
  • tendencję do zaciskania zębów,
  • świadomość pożądanego efektu końcowego

Licówki ceramiczne (porcelanowe)

Najczęściej licówki wykonuje się z ceramiki (porcelany). Licówki porcelanowe uchodzą za najdoskonalsze i najtrwalsze. Mogą one posiadać budowę warstwową (warstwa ceramiki skaleniowej powleka podbudowę z dwukrzemianu litu lub rzadziej z tlenku cyrkonu) lub monolityczną (całość z ceramiki dwukrzemowo-litowej lub skaleniowej). Licówki z ceramiki skaleniowej (feldszpatowej) są uważane za najszlachetniejsze i najpiękniejsze. Jednak, są one również najtrudniejsze w wykonaniu ze względu na kruchość materiału i tym samym najdroższe. Jednak nie w każdej sytuacji klinicznej licówki skaleniowe stanowią najlepszy wybór. U osób posiadających silne mięśnie żucia, mocno zaciskających zęby, korzystniejsze może być zastosowanie twardszego dwukrzemianu litu.

Licówki kompozytowe

Innym dostępnym materiałem, z którego wykonywane są licówki jest kompozyt. Kompozyt jest materiałem używanym współcześnie do wypełniania ubytków w zębach. Jest bardzo twardy charakteryzuje się jednak tendencją do przebarwień. Wygląd takich licówek może być poddawany czynnikom zewnętrzne i zmienia się stosunkowo szybko. Z drugiej strony – kompozyt pozwala na większą swobodę w modyfikacji już istniejącego uzupełnienia.  Dokładanie (dobudowa) lub usuwanie materiału jest możliwe w każdym momencie, czego nie da się wykonać w przypadku licówek ceramicznych. Czasem licówki kompozytowe bardziej odpowiadają pacjentom ze względu na efekt wizualny. W przypadku zastosowania uzupełnienia ceramicznego zęby zawsze charakteryzują się spektakularnym „błyskiem” i perfekcją. Efekt końcowy licówek kompozytowych jest bardziej stonowany a przy tym bliższy naturalnym zębom.

Licówki – kolor oraz kształt

Oprócz materiału, z którego wykonane są licówki, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego koloru i kształtu. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych od lat modny jest klasyczny „Hollywood smile”, czyli śnieżnobiałe zęby o jednakowej długości, w Europie panują bardziej konserwatywne preferencje. Naturalność i nieidealny uśmiech to trendy, za którymi podążają Europejczycy. Jeszcze kilka lat temu Polacy dążyli do uzyskania gwiazdorskich uśmiechów rodem z Hollywood ale ta moda przeminęła i dzisiaj stawiają na naturalny uśmiech. zauroczeni gwiazdorskimi uśmiechami często prosili o licówki w stylu Hollywood. Dziś stawiają na uśmiech naturalny z ciemniejszym odcieniem bieli, rzadko wybierając te najjaśniejsze.

Licówki a szlifowanie zębów

Wykonanie licówek na zębach wiążę się z mała inwazyjnością. Klasyfikuje się go jako usługę z zakresu stomatologii estetycznej. Samo szlifowanie zębów nie jest wymaganym elementem całej procedur. Konieczność i zakres wynikają z konkretnej sytuacji klinicznej Pacjenta.

Szlifowanie powierzchni zębów przed wykonaniem licówek ma na celu pozbycia się ich niedoskonałości, tak aby osiągnąć możliwie najlepszy końcowy efekt wizualny. W okolicach dziąsła tworzy się nieduży rowek, w celu uzyskania gładkiego, przejścia licówki w ząb. Rowki na powierzchniach bocznych kształtuje się z kolei, aby stworzyć miejsce na porcelanę w przestrzeniach międzyzębowych. Efektem będzie niewidoczne przejście licówki w ząb w widoku bocznym.

Brak szlifowania – licówki non-prep

Potrzeba szlifowania powierzchni wargowych zębów zależy od celu i sytuacji klinicznej Pacjenta. Jeśli celem zakładania licówek jest niewielka zmiana kształtu zębów, a ich naturalny kolor jest zadowalający lub w przypadku gdy zęby mają płaskie kształty, możliwe jest wykonanie tzw. licówek non-prep, czyli bez szlifowania. Wygładza się tym powierzchnię szkliwa. Należy mieć na uwadze, że taka licówka, mimo że jest niezwykle cienka, będzie w pewnym stopniu bardziej uwypuklała ząb.

W wielu sytuacjach jest to efekt pożądany. Sprawia, że uśmiech jest pełniejszy, bardziej wyeksponowany. Jednak w sytuacji kiedy zęby naturalne są wysunięte do przodu lub charakteryzują się znaczną naturalną wypukłością, w celu uniknięcia karykaturalnej ekspozycji, należy zrezygnować z wersji non-prep i zdecydować na licówki ze szlifowaniem.

Licówki – kiedy szlifowanie jest konieczne?

W przypadku gdy, pojedynczy ząb naturalny jest silnie przebarwiony, a także niemożliwe jest usunięcie tego przebarwienia za pomocą metody chemicznej (wybielania), wówczas licówka na tym zębie musi być odpowiednio grubsza, aby przykryła skutecznie ciemny kolor zęba. Wiążę się to z koniecznością odpowiedniego zeszlifowania zęba. Zdarza się również tak, że zęby pacjenta mają naturalnie wypukły kształt i wówczas, aby nie potęgować tego efektu licówkami, lekarz w większym stopniu zeszlifuje zęby pacjenta, tworząc przestrzeń na porcelanę.

Licówki – czy zawsze trzeba szlifować zęby?

Mają miejsce również przypadki, kiedy zęby pacjenta są ładne, płaskie, równe i o jednolitym kolorze, natomiast zastosowanie licówek wiązać się będzie jedynie z ich lekkim wydłużeniem. W takiej sytuacji, praktycznie nie ma potrzeby szlifowania zębów.

Konieczność szlifowania powierzchni wargowych zębów zależna jest od wymagań stawianych w konkretnej sytuacji

Każdy Pacjent to inny przypadek, dlatego zawsze stosujemy indywidualne podejście.

Warto zapamiętać, że w razie wskazań do szlifowania zębów , zawsze wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, z zachowaniem minimalnej inwazyjności wyłącznie w obrębie  powierzchownej warstwy szkliwa. Jeśli w trakcie zabiegu pacjent poczuje dyskomfort, lekarz może w każdym momencie zaaplikować dodatkową porcję znieczulenia w celu zapewnienia pacjentowi maksymalnego komfortu.

Licówki – jak wygląda proces zakładania licówek?

Na pierwszej wizycie lekarz dentysta poznaje oczekiwania i ocenia stan uzębienia Pacjenta. Dodatkowo wykonuje zdjęcia oraz pobiera wyciski. Robi się to w celu zaprojektowania kształtu przyszłych licówek.

Podczas drugiej wizyty lekarz szlifuje zęby Pacjenta oraz pobiera wycisk. Wszystko dzieję się po akceptacji wizualizacji przez Pacjenta. Wycisk trafia do laboratorium techniki dentystycznej. Tam technik przygotowuje indywidualnie dopasowane licówki. Na czas przygotowania indywidulanych licówek stosuje się licówki tymczasowe.

Na trzeciej wizycie po przymiarce licówek porcelanowych i akceptacji Pacjenta ich mocuje je się do zębów cementem kompozytowym.

Licówki – jak przygotować się do zabiegu?

Licówki zakłada się tylko, gdy nie występują choroby zębów oraz przyzębia. Przed założeniem licówek należy przeprowadzić niezbędne leczenie zębów do końca. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w których zęby były lub są leczone kanałowo.

Spis treści

Dziękujemy za to, że jesteś z nami!

artsmile_implant_stomatolog_dentysta_lodz

Adres:

ul. Zgierska 244

91-495 Łódź

Godziny przyjęć:

9.00-18.00

Pon-Pt